Witaj gościu!

Aby móc korzystać w pełni z wszystkich
funkcji forum musisz:

- założyć konto klik,
- aktywować je przez emaila,
- zalogować się.

Pozdrawiamy,
Administracja - ScreSkill.com .
  • Posiadasz już konto? Zaloguj się..
    Nie pamiętam hasła
  • Stwórz nowe konto

  • Thread Contributor: AloneJak złożyć samemu komputer - Alone

    Ocena wątku:
    • 0 głosów - średnia: 0
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5
    #1
    Jak wybrać komputer stacjonarny? Jaki komputer kupić w 2020?

    Zakup optymalnego zestawu komputerowego wymaga zwrócenia uwagi na szereg kwestii. Dla każdego słowo „optymalny” ma bowiem inne znaczenie. Sprawdź, co zrobić, aby wybrać dla siebie najlepszy komputer.

    Na co zwracać uwagę przy zakupie komputera stacjonarnego?

    Łatwo uznać, że o potencjale i możliwościach zestawu decydują przede wszystkim podzespoły. Warto jednak wiedzieć, z czego składa się komputer stacjonarny, a także jaki wpływ na szeroko pojętą wydajność mają poszczególne elementy jego budowy. Poniżej przedstawiam ich szczegółową rozpiskę, wraz ze wskazaniem spełnianych przez nich funkcji.

    Procesor – prawdziwe serce komputera, które odpowiada za realizację wszystkich procesów w systemie. Zależy od niego szybkość realizacji poszczególnych operacji, a także możliwość obsługi wielu zadań w tym samym czasie. Wszystko to sprawia, że tak ważnym parametrem okaże się ilość rdzeni i wątków. Im jest ich bowiem więcej, tym układ lepiej sprawdza się podczas obsługi wymagających programów oraz narzędzi, wykonujących mnóstwo operacji w tym samym czasie. Komputer stacjonarny dla grafika powinien dysponować co najmniej czterordzeniowym i ośmiowątkowym procesorem, choć z pewnością zakup jeszcze wydajniejszych układów nie zaszkodzi. W kategorii Intel Core i9 czy też AMD Ryzen Threadripper znajdziemy modele ośmio, osiemnasto, a nawet trzydziestodwurdzeniowe. Rdzenie i wątki to nie wszystko. Wpływ na moc obliczeniową procesora ma także jego częstotliwość taktowania. W większości układów do czynienia mamy z wartością bazową oraz turbo, która osiągana jest wówczas, gdy generowane obciążenie wymaga wykorzystania dodatkowej mocy. Sporą swobodę pod tym względem zapewniają nam procesory z odblokowanym mnożnikiem. Pozwalają one bowiem na przeprowadzenie procesu overclockingu (podkręcania), za sprawą którego można zwiększyć maksymalne taktowanie. Oczywiście potrzebny będzie do tego odpowiedni program. Nie bez znaczenia jest także ilość pamięci podręcznej, w której przechowywane są dane wykorzystywane najczęściej. Procesor ma do nich szybki dostęp, dlatego warto decydować się na modele z dużą ilością tej pamięci. Na koniec wspomnieć należy również współczynnik TDP, przekładający się na pobór mocy i generowane obciążenie. Układy CPU z wysokim współczynnikiem są przeważnie mocniejsze, jednak wymagają użycia lepszego zasilacza i układu chłodzenia.

    Karta graficzna – podzespół, na który trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim składając komputer gamingowy. Odpowiada ona głównie za generowanie i wyświetlanie obrazu, nie można jednak zapominać także o tym, że „wspomaga” ona procesor podczas wykonywania wszelkich obliczeń. Jej wydajność ma więc wpływ na obsługę gier, ale także specjalistycznych programów, które wykorzystuje się chociażby do obróbki grafiki czy też modelowania 3D. Najważniejszym parametrem będzie więc pamięć oraz jej typ. Im jest jej więcej i im jest ona nowsza, tym lepiej. Oznacza to bowiem wyższy potencjał jednostki, a także większe możliwości wspomagania układu CPU. Podobnie jak w przypadku procesora, ogromne znaczenie ma także szybkość działania sprzętu. Uwagę warto więc zwrócić także na częstotliwość taktowania rdzenia (zarówno w trybie bazowym, jak i turbo) i pamięci. Nie można zapomnieć również o zamontowanych złączach, ilości obsługiwanych monitorów, a także wszelkich zaimplementowanych technologiach, takich jak VR Ready. Często już na pierwszy rzut oka widać, do czego karta graficzna została stworzona. W przypadku oferty Nvidii, znaleźć można np. karty z serii GeForce GTX i RTX, które są polecane wówczas, gdy składamy komputer stacjonarny dla graczy. Dla specjalistów (grafików, projektantów, filmowców etc.) natomiast przygotowano karty Nvidia Quadro, których wydajność została przystosowana do obsługi programów profesjonalnych. Podobnie jest w przypadku oferty AMD – gracze postawią na jednostki AMD Radeon RX, natomiast składając komputer stacjonarny do grafiki, warto wybrać karty z serii AMD Radeon Pro.

    Pamięć RAM – choć procesor odpowiada za przetwarzanie danych, ważne jest to, aby miał do nich szybki dostęp. Za to właśnie odpowiada pamięć RAM. Żeby możliwe stało się wykonywanie wielu operacji naraz, pojemność pamięci musi być jak największa. Żeby natomiast odbywało się to szybko, konieczna jest wysoka częstotliwość taktowania. To właśnie na te dwa parametry należy zwrócić uwagę dobierać pamięć RAM. Znaczenie ma także typ kości RAM (obecnie najlepszych wyborem okażą się modele DDR4), a także liczba wykorzystywanych modułów. Ile więc potrzebujemy pamięci do wygodnej pracy i gry? Oczywiście im więcej, tym lepiej, jednak wiele zależy od konkretnego zastosowania. Komputer do gier powinien dysponować co najmniej 8 GB pamięci. Podobne wartości wystarczą do nauki i pracy biurowej. Bardziej wymagające produkcje, a także narzędzia specjalistyczne będą potrzebowały od 16 GB RAM wzwyż.

    Dyski twarde – realizacja rozmaitych procesów zależy także od „twardziela”, czyli dysku twardego. Uwagę warto zwrócić nie tylko na jego pojemność (choć oczywiście jest ona bardzo ważna), ale również na sposób działania. Dysk ma wpływ na szybkość wykorzystywania przechowywanych zasobów, a także na czas realizacji procesu odczytu i zapisu danych. O wartości poszczególnych parametrów decyduje typ dysku, a także obsługiwany przez niego interfejs. Najtańsze okażą się obecnie tradycyjne dyski talerzowe (HDD), które jednak są nie tylko wolne, ale również awaryjne (składają się z ruchomych części wrażliwych na wibracje). Szybsze działanie systemu i krótsze czasy ładowania zapewnią natomiast dyski półprzewodnikowe (SSD). Mogą one obsługiwać standard SATA III (podobnie jak dyski HDD) lub znacznie szybszy PCI-Express – gwarantuje on wielokrotne przyspieszenie pracy systemu i programów. W tym przypadku warto zwrócić uwagę także na ilość linii PCIe. Im jest ich więcej, tym lepiej.

    Płyta główna – wszystkie powyższe podzespoły muszą być gdzieś zamontowane. Posłuży nam do tego oczywiście płyta główna, jednak zakup pierwszego lepszego modelu nie będzie dobrym pomysłem. Ogromne znaczenie ma bowiem jej kompatybilność z pozostałymi elementami. Bez tego, złożenie komputera okaże się niemożliwe. Uwagę należy więc zwrócić na gniazdo procesora (musi być zgodne z gniazdem kupowanego układu CPU), standard obsługiwanej pamięci RAM (a także maksymalna częstotliwość pracy i jej ilość), gniazda rozszerzeń (np. PCI-Express), złącza napędów (dysków twardych – SATA III lub M.2), a także na pozostałe złącza, do których podpinane będą urządzenia peryferyjne (monitor, myszka, klawiatura etc.).

    Zasilacz – jak łatwo można się domyślić, dostarcza on mocy potrzebnej do pracy wszystkich podzespołów wchodzących w skład zestawu komputerowego. Z tego też względu, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na jego moc ogólną, która powinna odpowiadać sumie zapotrzebowania pozostałych elementów. Do tego warto dodać jeszcze pewien zapas, chociażby po to, aby możliwa stała się przyszła rozbudowa komputera. Sprawdzić należy również obsługiwane złącza, a także certyfikat sprawności, które wskazuje sprawność zasilacza przy określonym obciążeniu.

    Obudowa – przechodzimy do skrzynki, w której umieszczone zostaną wszystkie podzespoły. Zanim zajmiesz się analizowaniem designu obudowy i ewentualnych efektów świetlnych, sprawdź jej typ oraz kompatybilność z płytami głównymi (podawane są ich standardy – np. Mini ITX, ATX etc.). Typ obudowy przekłada się na jej wymiary. Największe są obecnie modele Full Tower, dla zwolenników bardziej kompaktowych rozwiązań zostały natomiast przygotowane między innymi takie konstrukcje jak Midi Tower, Micro Tower czy też Small Form Factor. Do tego dochodzą obudowy do komputerów miniaturowych (np. NUC).

    System operacyjny – jest on często dołączany do zestawu, jednak w niektórych przypadkach (np. podczas samodzielnego składania komputera), trzeba kupić go osobno. Najczęściej wybierane są oczywiście systemy Microsoft Windows. Warto decydować się w edycję oznaczoną numerem „10”, ponieważ starsze powoli tracą wsparcie. Jeśli składasz komputer do domu lub gier, zakup system Windows 10 Home, natomiast komputer stacjonarny do programowania, grafiki czy też projektowania powinien dysponować systemem Windows 10 Pro.

    Gotowy zestaw komputerowy czy może składany?

    Podzespołów i elementy wchodzących w skład zestawu komputerowego jest sporo, dlatego wiele osób chwyta się za głowę na samą myśl o konieczności szukania, porównywania i zestawiania wszystkich urządzeń. Zwłaszcza gdy tak ważna jest kompatybilność – każdy element musi być zgodny z pozostałymi, w przeciwnym wypadku nie ma mowy o sprawnie działającym komputerze.

    Komputer stacjonarny do gier do 2000 złotych powinien pozwolić na uruchomienie większości nowych gier, jednak bez szans na utrzymanie wysokiej ilości klatek na sekundę przy pełnej szczegółowości grafiki. Chcąc mieć pewność, że żadna nowa gra nie zatnie się w najmniej oczekiwanym momencie, należy celować w komputer stacjonarny do 3000 złotych. Oczywiście on także w przyszłości będzie wymagał upgrade’u. Inwestycjami na lata okażą się dopiero sprzętu za 4000 złotych i więcej.

    Dla portalu ScreSkill.com,
    opisał i zredagował Alone
    [Obrazek: fire-27.gif]
    13
    2
    2
    Zareaguj
    Odpowiedz
    #2
    Kozak! Postarałeś się! :P
    1
    Zareaguj
    Odpowiedz
    #3
    No, no włożyłeś w ten wątek sporo pracy! Superka wlatuje :D
    "Nie zaczynaj tego, co ja zakończę.."


    [Obrazek: giphy.gif]
    1
    Zareaguj
    Odpowiedz
    #4
    Więcej takich poradników by się oglądało mordo :di.

    [Obrazek: SEWW2Mz.gif]

    "Ci, którzy są bez serca, kiedyś troszczyli się za bardzo..." ~ Deavy Jones

    1
    Zareaguj
    Odpowiedz
    #5
    Mi się bardzo podoba KOZAK.
    Zareaguj
    Odpowiedz
    #6
    Powiem Ci naprawdę bardzo dużo zawartych jest w tym poradniku informacji, wszelkie uznanie za chęć i czas poświęcony na napisanie tak obszernego poradnika.
    1
    Zareaguj
    Odpowiedz
    #7
    Kozak informacje . Żebyś więcej tego pisał :P
    1
    Zareaguj
    Odpowiedz


    Użytkownicy przeglądający ten wątek:

    1 gości
    Skocz do:


    Projekt ScreSkill.com powstał w 2015 roku. Od tamtego czasu mieliśmy swoje wzloty i upadki, zgromadziliśmy duży zasób wiedzy który nadal stopniowo pogłębiamy. Na naszym forum znajdziesz wiele ciekawostek związanych z grami, komputerami, muzyką i wiele więcej.
    Dołącz do nas, tworząc zarazem niepowtarzalne community.
    Pozdrawiamy ekipa: ScreSkill.com



    Projekt i realizacja: Szablonet.pl & PATYrek
    Właściciel: ScreSkill.com, © 2015-2024.
    Nasz silnik: MyBB, oraz Tłumaczenie: MyBB.PL

    Hasło przewodnie projektu:
    Nasza Pasja ponad wszelkie korzyści...