Witaj gościu!
Nie jesteś zalogowany/a na naszym forum..
W związku z tym możesz nie mieć pełnego dostępu do wszystkich zawartych na nim funkcji.

Zachęcamy do rejestracji !
  • Posiadasz już konto? Zaloguj się..
    Nie pamiętam hasła
  • Stwórz nowe konto

• ScreSkill.com - Nasza pasja...

Thread Contributor: PATYrekKonfiguracja / dobranie routera

Ocena wątku:
    • 0 głosów - średnia: 0
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5
    Router?

Witam,
    Tak jak w temacie postaram się pokrótce opowiedzieć Wam o konfiguracji routera, jak wybrać dobry modem za rozsądną cenę oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Uwaga! - Przedstawione przeze mnie routery działają tylko na częstotliwościach 2.4 GHz.
    Dlaczego akurat na tej?
    Ponieważ postanowiłem iż na razie nie będę wstawiał wam do testowania routerów z którymi nie miałem nigdy styczności w szerszym spektrum, chodzi Mi mianowicie o te 5 GHz przeznaczone na światłowody i NIE TYLKO.
    Konfigurowałem też i takie nie różnią się one praktycznie niczym jeśli chodzi o sam przebieg konfiguracji, aczkolwiek jednak wolał bym "przerobić" ich więcej aby móc podzielić się z wami rzetelnymi informacjami kappa.

A więc zaczynamy...

Załóżmy sytuację w której to nasz stary router przestał "domagać", zastanawiasz się nad kupnem nowego lecz nie do końca wiesz co mogło by Ciebie cenowo oraz jakościowo zadowolić.
    Przedstawię Wam kilka propozycji ode mnie:

Model: RT-AC1200
    Cena: 139,23 zł
    Możliwie najtańsza znaleziona przeze mnie cena:   https://emidas24.pl/p/2365/266843/asus-v...ciowe.html

Informacje techniczne:

Anteny: 2x zewnętrzna

Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 300

Obsługiwane standardy:
    IEEE 802.11n, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IPv4, IPv6, IEEE 802.11e, IEEE 802.11i

Złącze USB: Nie

Częstotliwość pracy [GHz]: 2.4

Liczba portów LAN: 4

Liczba portów WAN: 1

Obsługa Wi-Fi: Tak

Porty LAN (typ): RJ45

Porty WAN (typ): RJ11

Rodzaj USB: Nie dotyczy

Wejście na kartę SIM: Nie

Pozostałe porty: Nie

Przeznaczenie: ADSL/2/2+ (Aneks A; analogowe linie telefoniczne)

Gniazda antenowe: Nie posiada

Kolor: Czarny

Wyposażenie: Zasilacz, Przewód RJ-45, Przewód RJ-11

Załączona dokumentacja: Instrukcja obsługi w języku polskim, Karta gwarancyjna

Gwarancja: 36 miesięcy

Zasilanie: Sieciowe

Waga [g]: 225

Wysokość [mm]: 35

Szerokość [mm]: 235

Głębokość [mm]: 190

Firewall: Tak

DMZ: Nie

Guest Network: Nie

QoS: Tak

Serwer FTP: Nie

Serwer Samba: Nie

Serwer wydruku: Nie

Szyfrowanie: WPA-PSK, WPA2-PSK, 64-bit WEP, 128-bit WEP

UPnP: Tak

VoIP: Nie

VPN: Tak

WPS: Tak

Moja ocena: 4

Model: TP-Link TD-W9970
    Cena: 139,98 zł
    Możliwie najtańsza znaleziona przeze mnie cena:   https://ilaptopy.pl/pl/p/TP-LINK-TD-W997...USB/150997

Informacje techniczne:

Producent: TP-Link

Gwarancja: 3 lata

Funkcje urządzenia: router ADSL

Zastosowanie: domowy

Tryb pracy: router

Interfejsy WAN: ADSL2/2+ (RJ11)

Ilość portów WAN: 1 szt.

Interfejsy LAN: RJ-45

Ilość portów LAN: 10/100 szt.

Wbudowany przełącznik [switch]: tak

Złącza: 1 x USB 2.0   /   4 x RJ45

Wbudowany modem ADSL: tak

Standard ADSL: ITU-T G.992.5 | ITU-T G.992.3 (G.dmt.bis) | Full-rate ANSI T1.413 Issue 2 | ITU-T G.992.1(G.DMT) | ITU-T G.994.1 (G.hs) | ITU-T G.995.1 | ITU-T G.993.2 | ITU-T G.993.5 (G.vector) | ITU-T G.998.4 (G.INP

Obsługiwane protokoły: IEEE 802.3u

Standard Wi-Fi 4: (802.11b/g/n)

Częstotliwość: 2.4 GHz

Rodzaj anteny: zewnętrzna

Szyfrowanie: 64/128-bit WEP

Filtrowanie adresów MAC:
    - WPA
    - WPA-PSK
    - WPA2
    - WPA2-PSK

Zarządzanie: aplikacja (Android)

Aplikacja (iOS): WWW

Obsługa VPN: tak

Ilość licencji IPSec VPN dla klientów: 10

Klonowanie adresu MAC: tak

Zasilanie: zasilacz AC

Wymiary: 195 × 130 × 36 mm

Obsługiwane systemy operacyjne:
    - Linux
    - Mac OS
    - Windows 10
    - Windows 7
    - Windows 8
    - Windows 8.1
    - Windows Vista
    - Windows XP

akcesoria: splitter | kabel telefoniczny | kabel Ethernet | instrukcja szybkiej instalacji | zasilacz

Moja ocena: 4,5

Model: Netgear d1500-100
    Cena: 59,00 zł
    Możliwie najtańsza znaleziona przeze mnie cena:   https://allegro.pl/oferta/netgear-wifi-router-d1500-100pes-wlan-modem-n-8627523249?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=feed

Informacje techniczne:

Producent: Netgear

Gwarancja: 2 lata w serwisie zewnętrznym

Funkcje urządzenia:modem ADSL

Router:ADSL

Zastosowanie: domowy

Tryb pracy: access point,repeater,router

Interfejsy WAN ADSL2/2+ (RJ11)

Ilość portów WAN: 1 szt.

Interfejsy LAN: RJ-45

Ilość portów LAN 10/100: 2 szt.

Wbudowany przełącznik [switch]: tak

Wbudowany modem ADSL: tak

Wbudowany punkt dostępowy Wi-Fi: tak

Standard: Wi-Fi 4 (802.11b/g/n)

Szybkość: dla 2.4 GHz - 300 Mbps

Szyfrowanie: WPA-PSK / WPA2-PSK

Wymiary: 166 x 100 x 28 mm

Waga: 141 g

Akcesoria: 1 x kabel RJ-45 | 1 x kabel RJ-11

Moja ocena: 5

Konfiguracja routera:

1. Rozpakuj i sprawdź czy zawartość pudełka z modemem się zgadza.

2. Postaw router w możliwie najlepszej lokacji w domu, następnie podłącz do kabla sieciowego oraz zasilacza.

3. Wejdź na swoim urządzeniu pod dany adres WWW/IP (zawarty pod routerem), najczęściej będzie to standardowy adres IP czyli: 192.168.1.1. Wklej podany adres jako strona www w swojej przeglądarce, przechodząc kolejno do jego konfiguracji.

4. Po wejściu do konfiguracji routera skorzystaj z narzędzia "Quick Setup", które to przeprowadzi Cię przez cały proces instalacji routera.
    * Proces instalacji routerów ADSL / ADSL2+ czy VDSL i VDSL2 jest identyczny.

5. Wpisz swoje dane dostępu od obsługodawcy internetowego, jeżeli ich nie pamiętasz skontaktuj się ze swoim dostawcą usług internetowych lub zmień je sam o ile jest to możliwe.

Przykład:
    Cytat:Login Neostrady – np. xXxXxX@neostrada.pl (jeśli Twój router wspiera ipv6 wpisz login w postaci: xXxXxX@neostrada.pl/ipv6)
    Hasło – np. xXxXxXx

Dane te znajdziesz na umowie.

6. Sprawdź jakość połączenia pomiędzy routerem a komputerem w konsoli cmd.

Cytat:ping 192.168.1.1 - Sprawdza około 4 wysłanych pakietów
    ping 192.168.1.1 -t - Sprawdza w nieskończoność (zalecam przy sprawdzeniu czy aby nie występują anomalie na łaczu, modemie wtedy ms może skakać nawet do kilku tys)

Krótki opis:

Cytat:ADSL (ang. Asymmetric DSL), asymetryczna cyfrowa linia subskrybencka, która wykorzystuje do przesyłania danych tradycyjne łącze miedziane linii telefonicznej,
    HDSL (ang. High Data Rate DSL), szybka cyfrowa pętla abonencka. Pozwala na połączenie z siecią z szybkością 2 Mb/s w obydwu kierunkach, jednak wymaga podwójnej pary przewodów,
    SDSL (ang. Single-Line DiSL), znacznie wolniejszy HDSL. Transmisja w obydwu kierunkach z prędkością 768 Kb/s. Zaletą SDSL jest to, że wymaga użycia jednej pary miedzianych kabli,
    VDSL (ang. Very High DSL) - bardzo szybkie rozwinięcie ADSL umożliwiające transmisję z prędkością do 52 Mb/s i 2,3 Mb/s od użytkownika. Działa jedynie na bardzo krótkich odcinkach - średnio do 1 kilometra,
    IDSL (ang.Internet DSL) - cyfrowa internetowa linia abonencka zapewniająca szybki dostęp do Internetu na poziomie 1,1 Mb/s poprzez miedziane linie telefoniczne.
    Jaki router wybrać? Podsumowanie
    Obecnie dostępne są na rynku trzy grupy routerów:

ADSL - router z wejściem na kabel telefoniczny (wtyczka RJ-11),
    xDSL - służy do uzyskania połączenia w przypadku sieci kablowych. Najczęściej spotykany w kablówkach,
    3G/4G - wykorzystywany w przypadku Internetu mobilnego. Dziś większość smartfonów może służyć jako router 3G/4G
    Jeżeli nasz dostawca usług jest więc operatorem oferującym dostęp do Internetu za pomocą linii telefonicznej, powinniśmy wybrać router ADSL, ponieważ tylko on oferuje analogową transmisję danych. Jeśli korzystamy z łącz cyfrowych, warto dziś kupić modem xDSL, ponieważ umożliwia on transmisję cyfrową w wielu standardach cyfrowych. W przypadku braku łącza przewodowego – pozostają nam routery mobilne.

Poradnik będzie z czasem aktualizowany rzecz jasna Wink

Dla portalu ScreSkill.com,
    opisał i zredagował PATYrek
    [Obrazek: SimplisticDeafeningBeauceron-size_restricted.gif]

"Kręci się Ziemia, wszystko się zmienia. Wychodzę z cienia jak złodziej z więzienia.." ~ Major SPZ

Zareaguj
    Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości
    Skocz do: